10 listopada 2017r.

Nowe kompetencje logistyków

     Od września nasi logistycy uczestniczą w zajęciach dodatkowych z laboratorium logistycznego, które odbywają się w ramach projektu: „Gotowi do pracy – poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów placówek kształcenia zawodowego, dla których organem prowadzącym jest Powiat Poznański”.
Na zajęciach grupa spotyka się w każdy piątek, by zapoznawać się z możliwościami usprawniania procesów logistycznych. Spotkania mają charakter warsztatowy, podczas których uczniowie klas logistycznych uczą się wykorzystywać możliwości arkusza kalkulacyjnego do sprawnego poruszania się po rozległych bazach danych, przeprowadzania analiz i prezentacji ich wyników, oraz do podejmowania decyzji logistycznych z Excelem.
Mamy już za sobą trzynaście godzin zajęć, których efektem jest coraz sprawniejsze przygotowywanie, przez uczniów, arkuszy ułatwiających pracę logistyka. Dzięki tym umiejętnościom żadna złożona analiza czy obliczenia, niezbędne w procesie decyzyjnym, nie będą stanowić zadania „przerastającego” możliwości logistyków uczestniczących w zajęciach.
     Kolejny etap zajęć będzie poświęcony zdobywaniu umiejętności obsługi profesjonalnego programu klasy ERP usprawniającego procesy logistyczne w firmie. Podczas pracy z Wirtualnymi Laboratoriami uczniowie zetkną się, między innymi, z takimi zagadnieniami jak: harmonogramowanie produkcji, planowanie kosztów transportu, monitorowanie stanu zapasów magazynowych oraz procesem planowania. Jednak największym atutem będzie tu korzystanie z pełnej wersji oprogramowania funkcjonującego w wielu dużych firmach logistycznych. Wartością dodaną, w związku z umiejętnością obsługi programu, będzie możliwość uzyskania, przez najlepszych uczniów, dyplomu ukończenia kursu: „Zarządzanie logistyką przedsiębiorstwa w systemach klasy ERP na przykładzie systemu Epicor iScala”.
Niewątpliwie mocną stroną zajęć jest fakt, iż uczniowie poszukują rozwiązań samodzielnie, wspierając się nawzajem co daje im ogromną satysfakcję. Cel tak zorganizowanego procesu nauczania najlepiej oddają słowa Henry´ego Forda: „Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do… myślenia”.
Beata Zakrzewska









Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja