mapa witryny   


Wolontariat - archiwum

18 grudnia 2015r.

Zbiórka żywności

     Dziękujemy za przyniesione artykuły spożywcze dla potrzebujących rodzin, które są pod opieką Parafialnego Zespołu Caritas parafii św. Mikołaja. 18 grudnia przekazaliśmy je do siedziby Caritasu, zostały one przekazane potrzebującym rodzinom. Dziękujemy za wrażliwość, zaangażowanie i otwarte oczy na krzywdę drugiego człowieka. Opiekunowie Wolontariatu (p. Joanna Pajączek, s. Damiana Daśko).

18 grudnia 2015r.

Serduszko

     Zakończyliśmy akcję "Serce dla serca". Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tworzeniu paczki dla Oktawiana. Sprawiła ona jemu wiele radości. Cieszymy się, że na młodzież naszej szkoły kolejny raz możemy liczyć. Wykazaliście się dużą wrażliwością na trudną sytuację Oktawiana. Opiekun Samorządu Alicja Hinc, opiekunowie Wolontariatu p. Joanna Pajączek, s. Damiana Daśko.

Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko Serduszko

8 marca 2015r.

Szkolne Koło Wolontariatu włącza się w akcję Caritas!

     Caritas Archidiecezji Poznańskiej co roku organizuje akcję tzw: ,,tytkę charytatywną". Akcja ta ma na celu wspólnymi siłami zebrac niezbędne artykuły spożywcze i kosmetyczne takie jak: cukier, masło, pasty do zębów, szczoteczki itp... dla najuboższych rodzin, które taki zestaw - ,,tytkę" otrzymają w okresie świąt wielkanocnych.
Chcemy jako Szklone Koło Wolontariatu wesprzeć to szlachetne dzieło, pokazując tym samym, że nie są nam obojętne potrzeby drugiego człowieka.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się w tą piękną akcję, mamy szansę wspólnie pomóc wielu ludziom...
Jeżeli ktoś chciałby pomóc, prosimy o przynoszenie właśnie takich artykułów spożywczych i kosmetycznych, które się nie psują i oddawania ich wychowawcom, którzy będą je segregowali do poszczególnych paczek.
Skorzystajmy z szansy aby pomóc drugiemu człowiekowi. Darowane dobro powróci do nas zwielokrotnione!!! <

12 - 14 grudnia 2014r.

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka

     Wzorem ubiegłego roku w budynku naszego Zespołu Szkół w tych dniach mieścił się magazyn akcji Szlachetna Paczka. W ramach tegorocznej edycji udało się pomóc 20 rodzinom znajdującym się w potrzebie. Średnio paczkę dla jednej rodziny przygotowywało 35 osób, za kwotę 2430,00 zł. Jedna rodzina (średnio) otrzymała 15 paczek z darami. Prezenty, które pojechały do rodzin były dostosowane do indywidualnych potrzeb tych rodzin, jednak w każdej z nich nie zabrakło środków czystości, jedzenia i zabawek dla dzieci. Dzięki darczyńcom, osobom, które nas wsparły, a w szczególności wolontariuszom, mogliśmy sprawić, że te wszystkie rodziny będą miały lepsze święta.

Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka


13 grudnia 2014r.

Szlachetna Paczka klasy IIIa ZSZ


Szlachetna Paczka      Po raz trzeci, uczniowie naszej szkoły z klasy, obecnie, IIIa Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Katarzyną Gołowacz aktywnie włączyli się do tej akcji przekazując organizatorom przygotowaną paczkę świąteczną dla wybranej rodziny. Ogromnym wsparciem była pomoc uczniów z pozostałych klas, wspieranych przez swoich wychowawców. Z wielkim zaangażowaniem dołączyli się również pracownicy placówki. Samorząd Szkolny zorganizował specjalną słodką akcję Andrzejkową. Zebrane pieniążki przeznaczono na zakup sprzętu AGD celem Szlachetnej Paczki.
     Paczkę dla wybranej Rodziny przekazano niezwłocznie w sobotę, 13 grudnia. A w poniedziałek, 15 grudnia, czekała na darczyńców blacha ciasta, w podziękowaniu od mamy, samotnie wychowującej dwie córki.
     Bardzo dziękuję p. Agnieszce Koniecznej za skuteczną reklamę akcji. Na pochwałę zasługuje uczeń - Błażej Krzyżanek - uczeń klasy maturalnej, który tradycyjnie wspiera Szlachetną Paczkę pod względem logistycznym.
     Jako wychowawca klasy IIIa ZSZ bardzo dziękuję za czuwanie nad akcją, pomoc w tworzeniu Paczki, p. Aleksandrze Pawlickiej, mamie ucznia tej klasy.
Katarzyna Gołowacz

......... Dobro jest mało dostrzegane. O nim przeważnie nie mówi się, nie pisze: jest wyciszone, niekrzykliwe
Ks. Jan Twardowski

WAŻNE - POTRZEBMI WOLONTARIUSZE - WAŻ

NE Podczas organizacji finału Szlachetnej Paczki w dniach 12-14 grudnia. Pomoc polegałaby na przygotowaniu pomieszczeń, świątecznym udekorowaniu, przygotowaniu miejsca na catering, podczas finału: pomoc w przenoszeniu paczek, zorganizowanie świątecznej oprawy muzycznej itp.
W dniach 6-22 grudnia będzie miała miejsce zbiórka żywności w Galerii Familijnej w Krośnie (przy Biedronce). W tym czasie będą potrzebni wolontariusze, najlepiej w parach, którzy będą zachęcać klientów Biedronki do zrobienia dodatkowych zakupów i przekazania ich najuboższym. Będziemy podzieleni na 2-godzinne dyżury. Grafik dyżurów dostępny w Stowarzyszeniu Rozdaj Siebie e-mail: rozdajsiebie@gmail.com lub nr tel: 510 697 056. Zbiórka będzie odbywała się w godzinach 12-18, na koniec dnia żywność będzie odbierana zorganizowanym transportem. Każdy wolontariusz będzie miał legitymację ze zdjęciem. Nie trzeba zapisywać się na każdy dzień. W dniu 4 grudnia o godzinie 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia ul. Wawrzyniaka 13 w Mosinie (budynek Eskulap) odbędzie się zebranie dotyczące tej zbiórki.

20 listopada 2014r.

Wizyta Patryka

20 listopada 2014 roku Zespół Szkół im. A. Wodziczki odwiedzili niesamowici goście - Patryk i jego tata Waldemar.
Młodzież z Koła Wolontariatu miała okazję posłuchać o marzeniach, zainteresowaniach, życiu codziennym Patryka.
"Słuchajcie, ja nie mam przyjaciół" wyznał Patryk (powstrzymywanie łez wzruszenia było sporym wyzwaniem, nie tylko dla dziewczyn).
Patryk jest bardzo otwartym, pogodnym, mądrym chłopakiem. Wszystko czego pragnie, to przyjaciele, znajomi, którzy będą chcieli spędzić z nim trochę czasu, porozmawiać, pograć w monopoly, pójść na spacer. Tylko tyle...i aż tyle.
Przez tą niecałą godzinę, Patryk nauczył nas wiele...
Dziękujemy, że nas odwiedziliście.
Osoby, które chciałyby odwiedzić Patryka, prosimy o kontakt: rozdajsiebie@gmail.com

[Rozmiar: 48472 bajtów]


13 listopada 2014r.

Liceum ogólnokształcące - klasa wojskowa
w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia


      W czwartek klasa 2 LO wzięła udział w akcji organizowanej przez Fundację Stworzenia Pana Smolenia. Pomogli oni w rozładunku sprzętu rehabilitacyjnego, który został przywieziony do Fundacji. Sprzęt przekazany zostanie potrzebującym osobom, które zgłoszą się do Fundacji, a którym jest on niezbędny w procesie rehabilitacji.

w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia

21 października 2014r.

Wolontariat w pierwszych krokach

     Dzisiejsze szkolenie dla wolontariuszy, którzy zgłosili się do Szkolnego Koła Wolontariatu poświęcone było tematowi "Wolontariat w pierwszych krokach".
Uczestnicy w formie pogadanki, warsztatów, kalamburów i innych aktywnych form, dowiedzieli się o podstawach wolontariatu, o miejscach, w których wolontariusze mogą pracować, a także o prawach i obowiązkach jakie mają wolontariusze. Szkolenie poprowadziła Monika Kujawska ze Stowarzyszenia Rozdaj Siebie, które prowadzi także Lokalne Centrum Wolontariatu.
Szczegółowa tematyka szkolenia:
   1. Podstawy wolontariatu - definicje, rodzaje
   2. Kto może zostać wolontariuszem – kwalifikacje wolontariusza
   3. Gdzie może działać wolontariusz
   4. Prawa i obowiązki wolontariusza
   5. Obowiązki organizacji wobec wolontariusza
   6. Kodeks Etyczny Wolontariusza
Szkolenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem a sami uczestnicy stwierdzili po fakcie, że były to niepowtarzalne chwile jakie spędzili ze sobą i co więcej, odkryli to, jak wielka radość daje pomoc i troska o drugiego człowieka. Mamy nadzieję, ze po tym szkoleniu z entuzjazmem młodzi ludzie wejdą w rzeczywistość i działanie wolontariatu, a my w dalszym ciągu zapraszamy do zaangażowania się w to dzieło.
Czekamy na ciebie!!!

Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach Wolontariat w pierwszych krokach

25 września 2014r.

Pierwsze spotkanie

W tym roku w naszej szkole otwieramy kółko wolontariatu dla wszystkich chętnych, pragnących pomagać innym i czerpać z tego satysfakcję. Jest to o tyle poważne przedsięwzięcie, ponieważ wchodzimy w ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Rozdaj Siebie, w której zakresie będziemy starali się wspólnie działać. Będzie wiele akcji, jak chociażby najbliższa Szlachetna Paczka, które to pozwolą wszystkim zaangażować się w dobrym i szlachetnym celu. Obecnie w naszej szkole trwa etap zapoznawania się z zasadami wolontariatu w czym skutecznie i bardzo kompetentnie pomaga nam p. Monika Kujawska – przedstawicielka fundacji, która w ramach lekcji przeprowadza zajęcia o wolontariacie. Następnie będzie etap zapisów, szkolenie BHP wolontariusza i ruszamy do pracy…
Opiekunami koła w naszej szkole są s. Damiana Daśko i ks. dk. Marcin Skowron, oni także przyjmują zapisy do koła.

Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie


7 grudnia 2013r.

Szlachetna Paczka


      W dniach 7 - 8 grudnia br. w naszym Zespole Szkół odbył się ogólnopolski finał XIII edycji projektu SZLACHETNA PACZKA. Było to w Mosinie wielkie wydarzenie. W sobotę o godz. 13.00 asystent Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego wraz z burmistrzami Mosiny, Puszczykowa i Lubonia przekazali Wolontariuszom przywiezione paczki. Także uczniowie naszej szkoły z klasy IIa Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z rodzicami i wychowawczynią p. K. Gołowacz aktywnie włączyli się do tej akcji przekazując organizatorom przygotowaną paczkę świąteczną. W klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas zespół wokalny prezentując swój świąteczny repertuar.

Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka



SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób.
Paczka to prezent – z jednej strony szlachetny i przygotowywany z myślą o konkretnej osobie, a z drugiej: wymarzony i długo oczekiwany.
W SZLACHETNEJ PACZCE pomoc odpowiada na konkretne potrzeby danej rodziny, dlatego jest w stanie faktycznie zmienić jej trudną sytuację. Najważniejsze jest to, że darczyńca wie, dokładnie czego potrzebuje dana rodzina.
W Paczkach może znaleźć się wszystko – żywność, środki czystości, odzież, sprzęt AGD, książki, przybory szkolne, leki, zabawki i wszystko, czego może potrzebować rodzina. Chodzi o to, by odpowiedzieć na jak najwięcej jej potrzeb.
Pomoc w SZLACHETNEJ PACZCE prócz tego, że jest realna, jest też prawdziwym prezentem – często spełnia marzenia, a darczyńcy starają się, by niosła ze sobą ona jak najwięcej radości. Prezent, który jest przygotowana z myślą o konkretnej osobie ma niezwykłą moc – potrafi czynić cuda.

Jak zrobić paczkę?  Odpowiedź tutaj  >>>

Kodeks mądrego pomagania  tutaj  >>>

6 grudnia 2013r.

Wspierania rozwoju podopiecznych Internado de Niñas San Francisco w Cochabambie
Nasza Szkoła przystąpiła do inicjatywy „Wspierania rozwoju podopiecznych Internado de Niñas San Francisco w Cochabambie, Boliwia”. Celem inicjatywy jest skierowanie uwagi uczniów oraz nauczycieli z obszaru wielkopolski na problemy globalnego południa. W związku, z czym na terenie szkoły zostaną umieszczone kalendarze przedstawiające dzieci z Boliwii. Wybrane zdjęcia wykonane zostały w ramach warsztatów fotograficznych prowadzonych przez polskie wolontariuszki wspierające rozwój internatu oraz jego podopiecznych. Każde z nich opatrzone jest dodatkowo komentarzem w języku polskim. Projekt, w sposób szczególny, uwrażliwić ma odbiorców na potrzeby dzieci w krajach słabo rozwijających się oraz promować pozytywne wartości, które są wpisane w mentalność, kulturę oraz boliwijski styl życia, a które często pomijane są w krajach wysoko rozwiniętych.

Grudzień 2012r.

Podsumowanie działalności charytatywnej Zespołu Szkół
        Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół aktywnie uczestniczą w akcji „Góra Grosza”, której celem jest zbieranie funduszy na program pomocy dzieciom osieroconym. W tym roku szkolnym odbyła się już trzynasta edycja tej akcji.
        Od czterech lat w naszym Zespole Szkół prowadzona jest akcja zbierania plastikowych nakrętek, które przekazywane są rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne. Za pieniądze uzyskane z recyklingu rodziny te mogą zakupić potrzebny sprzęt, np.: wózek, łóżko lub zbudować podjazd czy windę. W 2012r. dzięki naszej akcji, dużemu zaangażowaniu uczniów i pracowników Zespołu Szkół, jedna z rodzin w Mosinie mogła zakupić dla swojego synka profesjonalny wózek. Obecnie akcja jest kontynuowana na potrzeby dwóch rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.
        W listopadzie uczniowie wraz z wychowawcą, Panią Katarzyną Gołowacz, klasy IA ZSZ, włączyli się w akcję Szlachetnej Paczki. Paczka to nie tylko konkretna pomoc materialna, to przede wszystkim impuls do działania, radość ze spełniania marzeń, niekoniecznie swoich. W przygotowaniu paczki pomogło nam wiele osób. Bardzo dziękujemy klasom: IIA TL i wychowawcy Pani Agnieszce Koniecznej, IVA TL, ID ZSZ oraz IID ZSZ. Do akcji przyłączyli się również mieszkańcy Mosiny: Pani Teresa Biernaczyk oraz Państwo Tokarscy. Udało nam się przygotować PACZKĘ, która ważyła ponad 130 kg i nasza wybrana rodzina otrzymała 13 paczek.
        Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję zbierania pluszowych zabawek, które następnie zostały przekazane Parafialnemu Zespołowi Caritas w Mosinie. Zespół ten przekazał zebrane zabawki, jako prezenty na Boże Narodzenie, dzieciom z ubogich rodzin w naszej gminie.
        Współpraca z organizacją pozarządową Gminne Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie w Mosinie – w ramach akcji charytatywnej ”Świąteczna zbiórka żywności” - w dniach 7-9 grudnia 27 wolontariuszy zbierało produkty spożywcze w marketach: Netto; Eko i Tesco celem niesienia pomocy ludziom będącym w trudnej sytuacji życiowej. W trakcie zbiórki zebrano 1015 kg produktów , które poprzez Stowarzyszenie zostały przekazane 156 rodzinom naszej gminy na święta Bożego Narodzenia.

Partnerzy
Szkolnego Koła
Wolontariatu
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie



Stowarzyszenie Rozdaj Siebie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja